Miles Davis „birth of the cool”

Oprac. Andrzej Rumianowski

Miles Davis – wizjoner, innowator i twórca, który na nowo zdefiniował i tchnął życie w słowo „COOL*.

Ten dokument to swoista podróż przez życie i karierę muzyka i ikony kultury, który rzuca nowe światło na nasze postrzeganie jego legendy.

Na nowo odkryte materiały archiwalne, wywiady opatrzone komentarzem historyków oraz przyjaciół artysty, takich jak Quincy Jones, pokazują nam człowieka ambitnego i oddanego swojej pasji.

Pomimo zniewag jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w czasie segregacji rasowej, nic nie było w stanie powstrzymać Davisa przed realizacją swojego marzenia: stworzenia nowej formy muzycznej ekspresji.

Davis pracował niczym fizyk z asystentami, aby zaimplementować eksperymenty muzyczne oraz rozszerzyć tony i lirykę jazzu – efekty czego są słyszalne do dziś.

Film dotyka wielu płaszczyzn życia artysty: jego miłości, relacji osobistych, uzależnień, dzięki czemu wyłania się jasny obraz Davisa jako człowieka.

Epicka biografia pokazana nam przez reżysera Stanleya Nelsona zbiera w jedną całość różne elementy życia artysty po to, aby dać widzowi pełny obraz do zrozumienia tego wspaniałego, amerykańskiego muzyka.

15 września 2019 w warszawskim kinie Luna

11 października 2019 w warszawskim PROMie Kultury na Saskiej Kępie
          w cyklu KINO JAZZ

(*) Cool jazz (z ang. chłodny) – styl w muzyce jazzowej, który rozwijał się w końcówce lat 40-tych i w latach 50. XX wieku.
Agresywności bebopu przeciwstawiał on brzmienie i aranżacje wyciszone i stonowane.
Unowocześniono w nim współbrzmienie harmoniczne i sposób improwizacji, został bardziej zbliżony do awangardowej muzyki koncertowej z połowy XX wieku.
Często postrzegany jest jako muzyka pozbawiona emocji, intelektualna.
Podstawy ideologiczne i teoretyczne tego stylu stworzył Lennie Tristano.
Najważniejszymi twórcami cool jazzu byli: Chet Baker i Miles Davis.

MILES DAVIS. Birth Of The Cool (polski zwiastun)