gru 31 2013
PODSUMOWANIE ROKU 2013 w Muzeum Jazzu
tekst: Arek Mikulski
Rok 2013 był pracowitym okresem dla Muzeum Jazzu. Przez cały czas kontynuowaliśmy zbieranie eksponatów. W tym roku liczba naszych Darczyńców przekroczyła setkę. Setnym Darczyńcą został Matthew Tyrmand – syn Leopolda Tyrmanda, przekazał nam książkę „Serious Music – and All That Jazz” Henry’ego Pleasants’a z odręczną dedykacją autora dla Leopolda Tyrmanda. Otrzymane dary fotografujemy, opisujemy, katalogujemy i w miarę możliwości udostępniamy szerszej publiczności na wystawach. Niektóre z nich prezentowaliśmy na FB i stronie internetowej muzeum – www.muzeumjazzu.pl, gdzie w niedługiej przyszłości planujemy utworzyć stałą galerię eksponatów. Skoro jesteśmy przy stronie, to warto podkreślić, że w mijającym roku odnowiliśmy ją. Otrzymała nową szatę graficzną, a przede wszystkim zaczęła aktywne życie, co kilka, kilkanaście dni pojawiają się nowe teksty. Poza artykułami związanymi z konkretną okazją, rozpoczęliśmy dwa cykle: NASI DARCZYŃCY, w którym prezentujemy sylwetki darczyńców Muzeum, oraz JAZZOWE RETROLEKCJE, który opisuje jazz w Polsce od Dwudziestolecia do 1956 roku. Użytkownicy FB zauważyli też chyba wzrost aktywności FB Muzeum, gdzie informujemy o wydarzeniach związanych z jazzem, prezentujemy zdjęcia, filmy, ciekawostki, utwory muzyczne, etc. Wszystkie te zmiany zaszły dzięki dołączeniu do naszego grona kolejnych wolontariuszy-zapaleńców, którzy poświęcają swój czas, pracę i umiejętności dla Jazzu i jego Muzeum.
Przez cały 2013 rok, co czynimy od początku powstania Muzeum, prowadziliśmy działania mające na celu pozyskanie siedziby, która umożliwi stałą ekspozycję chociaż części zbiorów i pozwoli na organizację koncertów. Pojawiło się w tej kwestii „światełko w tunelu”, ale żeby nie zapeszyć, na razie nie piszemy o tym (już mieliśmy w naszej historii „światełka”, które gasły). Na razie dalej mamy 2 małe pomieszczenia w YMCE, w których się spotykamy i gromadzimy eksponaty.
Oprócz wyżej wymienionych działań wzięliśmy udział w 28 wydarzeniach. Czasem jako organizator, a czasem wspomagaliśmy „obcą” imprezę organizacyjnie, medialnie, bądź wzbogacaliśmy ją wystawami naszych zbiorów. Zorganizowaliśmy także jeden koncert w czeskiej Pradze (zespół F.O.U.R.S. podczas festiwalu YMCA). Największą własną imprezą był nasz udział w Nocy Muzeów 2013. W tym roku wystąpiliśmy gościnnie w Muzeum Historycznym M.St. W-wy. W jednej z sal Muzeum prezentowaliśmy nasze eksponaty, a na dziedzińcu („Lapidarium”) zorganizowaliśmy kilkugodzinny koncert, na którym wystąpiło kilkunastu artystów. Innymi ważnymi naszymi wydarzeniami były (chronologicznie): 26.03 – spotkanie z gośćmi z Kanady i wspólny jam z udziałem 14 artystów w Galerii Freta, 07.06 – Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Janusza „Baluzy” Kozłowskiego w Centrum Łowicka i 02.10 – „ Jarek Śmietana – Dlaczego ?” – koncert organowy z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego i Jana Bokszczanina w kościele Wszystkich Świętych w W-wie, w miesiąc po śmierci Jarka Śmietany. Niestety z przyczyn niezależnych od nas, nie wszyscy zapowiadani wcześniej artyści wystąpili na koncercie. Zorganizowaliśmy również 2 imprezy zamknięte (na zlecenia) oraz wernisaż z koncertem dla VIPów, w celu zaprezentowania im części naszych zbiorów i przekonania ich do idei Muzeum Jazzu.
Z imprez „obcych” należy wymienić ponad tygodniowy cykl „Najdłuższe Urodziny Chopina” (22.02-01.03, W-wa, organizator: Kwartał Muzyczny), który wspieraliśmy medialnie i organizacyjnie oraz koncert grupy Desert Rose (RPA) i Józefa Skrzeka z okazji szczytu klimatycznego w Warszawie. Z kolei nasze wystawy można było zobaczyć podczas następujących imprez: ADI JAZZ FESTIVAL w Łodzi, ZŁOTA TARKA w Iławie, WIELKA GALA JAZZOWA Stowarzyszenia “Melomani” w Łodzi, ZADUSZKI JAZZOWE w Wieliczce z wystawą w Kopalni Soli, JAZZ JUNIORS w Krakowie z dwiema wystawami: w Radio Kraków i Rotundzie i JAZZ JAMBOREE w Warszawie w Palladium, 26.11 i 14.12.
Pod koniec roku zawiązała się fundacja, której zadaniem będzie zapewnienie środków dla funkcjonowania Muzeum. Biorąc pod uwagę skład fundacji*, w Nowy Rok wchodzimy z uzasadnionymi nadziejami na przyszłość, czego też wszystkim życzymy.
* – skład „Fundacji Muzeum Jazzu”: prof. Jerzy Stępień (prawnik, 1989 – 1993 senator, 2006-2008 Prezes Trybunału Konstytucyjnego; alt sax), Krzysztof Karpiński (sędzia, b. Prezes Sądu Apelacyjnego; piano), Roman Kurowski (menadżer muzyczny, biznesmen), Adam Barbasiewicz (adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i prawie kultury), Marek Gaszyński (dziennikarz, radiowiec, wiceprezes Ogniska Muzeum Jazzu Polska YMCA) , Andrzej Rumianowski (fotograf, prezes Ogniska Muzeum Jazzu Polska YMCA), ZMCh „Polska YMCA”- reprezentowana przez Marka Prusa (prezes Ogniska Nr I Polskiej YMCA w Warszawie).