Sławomir Kurkiewicz

Oprac.Ewa Kałużna, fot. Andrzej Rumianowski, Wojciech Migda 2009, Luca Vitali 2018, Kamila Czerniawska

Sławomir Kurkiewicz podczas koncertu „Andrzej Dąbrowski all stars
w ramach cyklu „Muzyka pochodzi z Bemowa” 2 czerwca 2018.
Fot. Andrzej Rumianowski

Sławomir Kurkiewicz podczas Jazz Juniors w Klubie Rotunda w Krakowie
Fot. Andrzej Rumianowski

Sławomir Kurkiewicz
Fot. Wojciech Migda 2009

10 maja 2020 swoje 45. urodziny świętuje znakomity kontrabasista jazzowy, współtwórca i członek formacji Marcin Wasilewski Trio – najbardziej znanego na świecie polskiego akustycznego tria jazzowego, nagrywającego dla ECM, a także – wieloletni członek formacji Tomasza Stańko,

SŁAWOMIR KURKIEWICZ
(ur. 10 maja 1975).

Ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie, a następnie Akademię Muzyczną w Katowicach.
Jest wykładowcą katedry jazzu w łódzkiej Akademii Muzycznej.

MARCIN WASILEWSKI TRIO to zespół, uznawany za jedną z najwybitniejszych i absolutnie unikatowych akustycznych formacji jazzowych swojego pokolenia. Formację tworzą niekwestionowane gwiazdy rodzimej estrady jazzu:
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums.
W 2019 Marcin Wasilewski Trio świętowało 25-lecie artystycznej działalności. Odbyli jubileuszową trasę „25th Anniversary Tour 2019”, która objęła prawie 30 koncertów na całym świecie. Trasę otworzyli koncertami w Japonii i Korei.
Mają już własny, bogaty dorobek płytowy – 11 albumów, oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu, zarówno jako zespół, jak też każdy z nich oddzielnie. Znajdują się ewidentnie we wzrastającym momencie kariery.
Jest to jedyny polski zespół, nagrywający dla ECM Records w Monachium, uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata.

Trio udanie łączy jazzową tradycję z nowoczesnością, w kluczowej dla współczesnego jazzu, ale także ogromnie wymagającej, formule fortepianowego tria. Jednocześnie, potrafią znaleźć swój własny, rozpoznawalny styl. To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje i przekładający je na własny język muzycznej wypowiedzi.

Historia tria sięga 1990. Wówczas to powstała formacja SIMPLE ACOUSTIC TRIO, złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie, w składzie:
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Sebastian Demydczuk – drums.
Debiutowali rok później, w konkursie Jazz Juniors ’91 w Krakowie, gdzie zdobyli III nagrodę.
W 1992 zespół na krótko powiększył się do kwartetu, tworząc Simple Acoustic Quartet. Do składu dołączył saksofonista Cezariusz Gadzina. Wystąpili w finale konkursu jazzowego w Hoeilaart w Belgii, zdobyli główną nagrodę w konkursie Jazzin’ Sorgues Festival we Francji w 1993, wystąpili też podczas Jazz Jamboree ’93 w Warszawie.

W 1994 nastąpiło ostateczne ustalenie składu. Cezariusz Gadzina wyemigrował z Polski, a Sebastiana Demydczuka zastąpił na perkusji Michał Miśkiewicz, syn jazzowego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza.
Od 1994 formacja działa więc jako kompletny band, niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.

W dniach 7-8 lutego 1995 w Studio S-3 w Warszawie, Simple Acoustic Trio zarejestrowało pierwszą płytę – album „Komeda„. Wydawnictwo stało się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.
Album w całości wypełniony jest kompozycjami „ojca polskiego jazzu”, Krzysztofa Komedy – „Ballad for Bernt„, „Cherry„, „Moja ballada„, „Astigmatic„, „Kołysanka„, „Kattorna” oraz „Sleep Safe and Warm„. W 2001 album został wydany ponownie, tym razem przez Not Two Records, pod nazwą „Lullaby for Rosemary„:


Sławomir Kurkiewicz
Fot. Luca Vitali 2018

Sławomir Kurkiewicz oraz…
Fot. Kamila Czerniawska


Lullaby for Rosemary” („Komeda” 1995) Full Album 2001

Przypadająca w ubiegłym roku, 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypomniała o fakcie, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio, w swoim pierwotnym wcieleniu, pod nazwą Simple Acoustic Trio, jako pierwsi współcześni polscy jazzmani sięgnęli w 1995 po muzykę mistrza, na swojej debiutanckiej płycie „Komeda”.
W młodej grupie dostrzeżono wówczas nie tylko interpretatorów historycznego dorobku polskiego jazzu, ale także jego twórczych kontynuatorów. Zaczęto upatrywać w zespole jedną z największych nadziei polskiego jazzu.

TOMASZ STAŃKO QUARTET
Muzyką grupy zainteresował się w 1994 Tomasz Stańko, który poszukiwał nowego składu kwartetowego. Ten nowy skład miał w pełni oddawać artystyczne zamiary i ambicje trębacza, tak, jak do 1995 grupa z pianistą Bobo Stensonem, kontrabasistą Andersem Jorminem i perkusistą Tonym Oxleyem (ostatnią plytą w tamtym składzie była „Matka Joanna”, nagrana w Oslo, w maju 1994).
Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze muzyków Simple Acoustic Trio.
Współpraca formalnie rozpoczęła się na przełomie 1999 i 2000, ale poprzedziły ją okazjonalne muzyczne spotkania Stańko z Marcinem Wasilewskim na scenie (Jazz Jamboree ’98), zastępowanie Bobo Stensona przez Marcina w zespole Stańko, a także nagranie trzech albumów z udziałem muzyków tria.

W 1994 wszyscy trzej członkowie Simple Acoustic Trio wzięli udział w nagraniu albumu Tomasza Stańko „Balladyna – Theater Play Compositions”, zawierającego muzykę, skomponowaną przez Stanko do „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Sztukę tę, w reżyserii Rudolfa Zioły, wystawiał Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Premiera odbyła się 6 maja 1994. Nagrania na album zarejestrowane zostały w dniach 16-20 kwietnia 1994, w Studiu S-4 w Warszawie, w składzie:
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Tomasz Szukalski – tenor sax, soprano sax, bass clarinet
Sławomir Kurkiewicz – bass
Piotr Wolski, Zbigniew Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Ewa Wanat – vocal
„A” from „Balladyna” 1994

Tomasz Stańko – „Balladyna”, Live @ Klub Wytwórnia, Łódź 2015
Tomasz Stańko – trumpet
Adam Pierończyk – saxes
Sławomir Kurkiewicz – bass
Olavi Louhivuori – drums

Kolejnym albumem był „Roberto Zucco” z 1995, z Dorotą Miśkiewicz na wokalu, ale tym razem bez Marcina Wasilewskiego:
Tomasz Stańko – trumpet
Andrzej Jagodziński – piano
Janusz Skowron – synthesizer
Sławomir Kurkiewicz – bass
Zbigniew Uhuru Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Dorota Miśkiewicz – vocals
„Roberto Zucco” Full Album 1997

Trzeci album z Tomaszem Stańko to „Egzekutor” z 2001, ponownie bez Marcina Wasilewskiego, z Justyną Steczkowską w partiach wokalnych:
Tomasz Stańko – trumpet
Janusz Skowron – synthesizer
Sławomir Kurkiewicz – bass
Zbigniew Uhuru Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Justyna Steczkowska – vocals
Tomasz Stańko & Justyna Steczkowska – „Egzekutor”, Audio 2001

Od 2001 Simple Acoustic Trio stało się już regularnym współpracownikiem najsłynniejszego polskiego jazzmana. Razem stworzyli nienagannie działający tzw. working band, pod nazwą Tomasz Stańko Quartet.
Tomasz Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków, wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych – monachijskiej ECM. Wspólnie ze Stańko, nagrali dla tej wytwórni trzy płyty – „Soul of Things” (nagrana w Oslo w 2001, wyd. w 2002), „Suspended Night” (nagrana w Oslo w 2003, wyd. w 2004), „Lontano” (nagrana w 2005, wyd. w 2006), oraz czwartą dla wytwórni OMX – „Step Across the Border” (nagrana w grudniu 2002, wyd. w 2006).

Tomasz Stanko Quartet – „Little Thing Jesus”, Live in Poznań 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Suspended Night”, Live in Kazimierz 2004
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Sweet Things”, Live @ Jarasum International Jazz Festival 2012
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stańko Quartet trzykrotnie odbył tournee po Stanach, grając tam na najbardziej prestiżowych scenach. Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z Tomaszem Stańko muzykami, w całej artystycznej karierze trębacza. W jednym z wywiadów Tomasz Stańko komplementował młodych kolegów: „W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy, jak oni”.

Z czasem, o nazwie Simple Acoustic Trio zrobiło się trochę ciszej, niemniej kariera członków formacji nabrała impetu.

Jako samodzielnie działająca grupa, powrócili na scenę w 2005, w prawdziwie wielkim stylu. Nadal jako Simple Acoustic Trio, wydali album „Trio”, nagrany, podobnie jak sesje kwartetu Tomasza Stańko, dla ECM Records:

MARCIN WASILEWSKI TRIO
Dzisiaj z wielkim powodzeniem i niezaprzeczalnymi sukcesami działają pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. W dalszym ciągu nagrywają pod okiem Manferda Eichera, w ECM Records. Mają na swoim koncie 7 płyt pod szyldem Simple Acoustic Trio, oraz 4 pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. Kilkukrotnie otrzymali Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Zespół Roku.

W toku swej wieloletniej aktywności scenicznej, muzycy tria Marcina Wasilewskiego współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości – poza Tomaszem Stańko, także z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, a także z gwiazdami areny międzynarodowej, jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen.

7 października 2014 ukazał się album „Spark of Life”, dziesiąty w karierze zespołu. Album zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty, Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas trasy koncertowej. Zaledwie po sześciu tygodniach od premiery, album „Spark of Life” uzyskał w Polsce status złotej płyty, a dzięki głosom czytelników „Jazz Forum” – potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano Jazzowego Albumu Roku. Całe trio zwyciężyło kolejny raz w kategorii Akustyczny Zespół Roku:
Marcin Wasilewski Trio with Joakim Milder – „Spark of Life”, Album Trailer 2014

Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder ‎- „Sleep Safe and Warm” from „Spark of Life”, Audio 2014

14 września 2018 na rynek trafił jedenasty album tria – „Live”, wydany ponownie dla ECM. Jednocześnie, był to pierwszy w historii tego zespołu album koncertowy. Został zarejestrowany w Park Den Brandt, podczas Middleheim Jazz Festival, w sierpniu 2016, w Antwerpii.
Na targach Jazzahead! 2018 w Bremie, wytwórnia ECM Records zaprezentowała katalog płyt winylowych, a w nim – okładkę albumu Tria Marcina Wasilewskiego „Live”. Obok CD, płyta została wydana także na podwójnym winylu.
Sympatycy Tria Marcina Wasilewskiego domagali się albumu koncertowego od dawna. Grupa spełniła to życzenie „przez przypadek”, nie zdając sobie sprawy, że ich występ w Antwerpii został nagrany przez organizatorów festiwalu. Po wysłuchaniu zapisu uznali, że bardzo dobrze uchwycono ducha koncertu – „może dlatego, że nie wiedzieli, że grają do mikrofonu”,jak sami twierdzą.
Repertuar na „Live” pochodzi głównie z programu, opracowanego dla „Spark of Life”, nagranego we współpracy z saksofonistą, Joakimem Milderem w 2013, ale zaprezentowany w 2018 w rozszerzonych i podrasowanych wersjach.
Na albumie znaleźć można romantyzm, delikatność i liryzm ballad, znanych z wcześniejszych nagrań studyjnych tria, oraz pełnię dynamiki i nieokiełznaną energię wykonań koncertowych – tym razem, w obecności ponad 5-tysięcznej widowni belgijskiego festiwalu Middelheim Jazz:
Marcin Wasilewski Trio – „Austin” from „Live”, Live 2018

Marcin Wasilewski opowiada o płycie „Live” w radiowej Dwójce 2018

„Marcin Wasilewski Trio – to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom, w najpiękniejszym w jazzie układzie standardowego, akustycznego tria. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest, pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami, magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą – nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos, precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi” (Dionizy Piątkowski).

MANU KATCHÉ BAND
Sławek Kurkiewicz i Marcin Wasilewski są również członkami formacji francuskiego perkusjonisty i wokalisty, Manu Katché, pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej. Towarzyszyli Manu Katché na koncertach we Francji wiosną 2007, a także pojawili się na dwóch albumach tej formacji, z których jeden został nagrany z udziałem Tomasza Stańko i Jana Garbarka:
„Neighbourhood” 2005
Marcin Wasilewski – piano
Jan Garbarek – tenor sax
Tomasz Stanko – trumpet
Sławomir Kurkiewicz – bass
Manu Katché – drums, percussion.

Manu Katché Band – „Number One” from „Neighborhood”, Official Video 2005
Jan Garbarek – saxes
Tomasz Stanko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Manu Katché – drums, percussion

„Playground” 2007
Marcin Wasilewski – piano
David Torn – gitar
Trygve Seim – tenor sax, soprano sax
Mathias Eick – trumpet
Sławomir Kurkiewicz – bass
Manu Katché – drums
Manu Katché – „Song for Her” from „Playground”, Official Video 2007

Manu Katché Band – „Playground”, Live @ JazzBaltica 2008
Marcin Wasilewski – piano
Tomasz Stańko – trumpet
Petter Wettre – tenor sax
Sławomir Kurkiewicz – bass
Manu Katché – drums

Sławek Kurkiewicz grywa także dla Anny Marii Jopek, która powiedziała o nim, że „ma cios i taką pierwotną, brzydką, męską energię”.
Występuje również z formacjami Jana Ptaszyna Wróblewskiego, m.in. z sekstetem, który współtworzą Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Jagodziński oraz Marcin Jahr / Michał Miśkiewicz:
Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet – Live @ Teatr Capitol, Warszawa 2011
Andrzej Jagodziński – piano
Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax
Henryk Miśkiewicz – alto sax
Robert Majewski – trumpet
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Sławek Kurkiewicz występował ponadto obok takich artystów, jak Marcus Miller, Charles Lloyd, Michelle Makarski, David Virelles, Joey Baron, Craig Taborn, Lee Konitz, Billy Harper, Marilyn Mazur czy Zohar Fresco.

Dyskografia Sławka Kurkiewicza:
z Simple Acoustic Trio:
1995: Komeda
1996: XX Festival Internacional De Jazz De Getxo, Europar Jazzaldia 1996 (20th Getxo International Jazz Festival)
1996: When Will the Blues Leave?
2000: Habanera
2001: Lyrics – Henryk Miśkiewicz & Simple Acoustic Trio
2005: Trio
2006: 1000 MHz muzycznej energii (nagrany na żywo w 2001)

z Marcin Wasilewski Trio:
2008: January
2011: Faithfull
2014: Spark of Life – Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder
2018: Live

z Tomaszem Stańko:
1994: Balladyna – Theatre Play Compositions
1995: Roberto Zucco
2001: Egzekutor

z Tomasz Stańko Quartet:
2002: Soul of Things
2004: Suspended Night
2006: Lontano
2006: Step Across the Border

z Piotr Wojtasik Quintet:
1999: Escape – Piotr Wojtasik Quintet feat. Tomasz Szukalski

z Jan Ptaszyn Wróblewski Czwartet:
2008: Live in Hades

z Manu Katché Band:
2005: Neighbourhood
2007: Playground

NADCHODZI NOWY ALBUM!
25 czerwca 2020 ukaże się album Marcin Wasilewski Trio, nagrany z legendarnym saksofonistą, Joe’em Lovano – „Arctic Riff”.
ECM pisze: „Jest to pierwszy wspólny album polskiego dynamicznego tria Marcina Wasilewskiego i amerykańskiego tenorzysty, Joe Lovano. Płyta zawiera muzykę skoncentrowaną, głęboką, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Formacja wykonuje cztery nowe utwory Marcina i jedną Joe’ego, a także klasyczny „Vashkar” Carli Bley (w dwóch odmianach), oraz kolektywne improwizacje, z dużym wkładem wszystkich czterech muzyków. Umiejętności basisty, Sławomira Kurkiewicza, są szczególnie dobrze wykorzystane w spontanicznym utworze „Arco”.
Album „Arctic Riff” został nagrany we francuskim studiu La Buissonne, w sierpniu 2019, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera” https://www.facebook.com/watch/?v=1410351395838756

Posłuchajmy także:
Tomasz Stańko Quartet – Live in Poznań, Full Concert 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica, Salzau, Germany, Full Concert 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio with Joakim Milder – „Spark of Life”, 2014
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
Joakim Milder – sax

Marcin Wasilewski Trio – „Message In a Bottle” (The Police), Live @ Skopje Jazz Festival 2016
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ Jazz Club, Hannover, Germany 2018
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ jazzahead!, Bremen, Full Concert 2018
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ Peperoncino Jazz Festival 2018

Marcin Wasilewski Trio – Live @ JazzBaltica, Full Concert 2019
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!