Wystawa „100 lat temu powstała polska YMCA” 1923.-2023.

Oprac. Jarosław Molski fot. arch. Muzeum Jazzu

WSZYSTKIE E-Wystawy WSZYSTKIE ODCINKI PIERWSZY ODCINEK

W roku 2023 obchodzimy 100-lecie powstania Polskiej YMCA.

Początek historii Young Men’s Christian Association, czyli Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Polsce sięga końca I wojny światowej.
W owym czasie amerykańska YMCA roztaczała opiekę nad walczącymi w Europie amerykańskimi żołnierzami.
Wśród nich był także oddział ochotników polskich z USA, pod dowództwem generała Józefa Hallera. To dzięki niemu YMCA trafia do Polski. Rozwija swoją działalność edukacyjną, wychowawczą i sportową. Polską młodzież uczy nowych dyscyplin sportu: piłki wodnej, siatkówkikoszykówki.

Za datę powstania Polskiej YMCA przyjęto 08.12.1923 roku.

W roku 1946 Leopold Tyrmand, w budynku Polskiej YMCA przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, zakłożył Jazz Club Polskiej YMCA , pierwszy klub jazzowy w powojennej Polsce. Obecnie, współpracując z Polską YMCA, grupa pasjonatów pod kierownictwem Andrzeja Rumianowskiego tworzy w Warszawie Muzeum Jazzu.

WSZYSTKIE E-Wystawy WSZYSTKIE ODCINKI PIERWSZY ODCINEK