Zainspirowani Tyrmandem 2

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Gdzie jest zły? ft. Afrojax, Mr Krime


Oprac. Andrzej Rumianowski

Gdzie jest zły?” to drugi utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, będący muzyczną odpowiedzią zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet na kolejną powieść Leopolda Tyrmanda, kulturalnego patrona roku. Kryminalny „Zły”, którego akcja toczy się u początku lat 50. XX wieku w Warszawie, przedrze się do jazzowego świata, w którym spotkamy się z jego wielowątkową, współczesną, muzyczną interpretacją. Na pytanie „Gdzie jest zły?” odpowie zespół EiTNQ z gościnnym udziałem Afrojax – barwnego, ekspresyjnego głosu Warszawy. Muzyka autorstwa Maksymiliana Olszewskiego namaluje portret złego, grafiki przygotowanej przez Kamila Jaczyńskiego.

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz „Dziennik 1954”, przepuści je przez swoją artystyczną wrażliwość i podda własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymają 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Gościnnie w utworach usłyszymy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny jest Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu będzie towarzyszyć podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach. Pojawią się także goście specjalni.

Organizator: Stowarzyszenie Podkultura

Partnerzy: Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu
Partnerzy medialni: JazzSoul.pl, AxunArts, soulbowl.pl, TVP Kultura

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Wydarzenie Muzyczny Tyrmand na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/301035547945544/

Strona www:

www.eitnq.pl