16. 1939 – Mecz koszykówki Polska – Niemcy

Oprac. Jarosław Molski fot. arch. Muzeum Jazzu

Początek historii Young Men’s Christian Association, czyli Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Polsce sięga końca I wojny światowej. Wówczas amerykańska YMCA roztaczała opiekę nad walczącymi w Europie amerykańskimi żołnierzami. Wśród nich był oddział ochotników polskich, pod dow. generała Józefa Hallera, dzięki niemu YMCA trafia do Polski. Rozwija swoją działalność edukacyjną, wychowawczą i sportową. Polską młodzież nauczono nowych dyscyplin sportu: piłki wodnej, siatkówki i koszykówki. Za datę powstania Polskiej YMCA przyjęto 08.12.1923 r.
W roku 1946 Leopold Tyrmand zakłada Jazz Club Polskiej YMCA w Warszawie, pierwszy klub jazzowy w powojennej Polsce.
Obecnie Grupa Pasjonatów, pod kierownictwem Andrzeja Rumianowskiego tworzy Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.

Koszykarze z obu drużyn na boisku przed meczem. Stoją od lewej w ciemnych kostiumach: Zdzisław Filipkiewicz (WKS Orlęta Dęblin), Henryk Jaźnicki (Polonia Warszawa), Andrzej Pluciński (Cracovia), Jarosław Śmigielski (KPW Poznań), Janusz Patrzykont (KPW Poznań), Florian Grzechowiak (KPW Poznań). Klęczą: Zbigniew Resich (Cracovia), Ewaryst Łój (KPW Poznań), Zenon Różycki (AZS Poznań).
Basketball players from both teams before the game. Poles are in black costumes

A snapshot from the meeting

Polska YMCA była od początku istnienia wielką popularyzatorką koszykówki. Udostępniając doskonałe sale w Warszawie, Krakowie czy Łodzi pomogła wejść do światowej elity tak koszykarkom, jak i koszykarzom. Dość wspomnieć, że reprezentacja kobiet zdobyła złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Swiata w Budapeszcie, a panowie wywalczyli IV miejsce na Olimpiadzie w Berlinie – najwyższe ze wszystkich drużyn europejskich.

19.03.1939 w sali warszawskiej YMCA odbył się mecz Polska-Niemcy. Polacy znokautowali przeciwników wygrywając 50:10.

16. 1939 – Basketball game Poland vs. Germany

From the beginning, Polish YMCA was a strong basketball populariser. By providing excellent gyms in Warsaw, Krakow and Lodz, it helped Poles to enter the world elite of basketball. It’s enough to mention that the women’s team won the gold medal at the Academic World Championships in Budapest in 1935, and the men won the fourth place at the Olympiad in Berlin in 1936 – the highest one of all European teams.

On March 19, 1939, the basketball game between Poland and Germany took place in the Warsaw YMCA hall. Poles knocked out their opponents by winning 50: 10.