32. 1948 – Koncert „Studio 48” w Polskiej YMCA w Warszawie

Oprac. Jarosław Molski fot. arch. Muzeum Jazzu

Początek historii Young Men’s Christian Association, czyli Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Polsce sięga końca I wojny światowej. Wówczas amerykańska YMCA roztaczała opiekę nad walczącymi w Europie amerykańskimi żołnierzami. Wśród nich był oddział ochotników polskich, pod dow. generała Józefa Hallera, dzięki niemu YMCA trafia do Polski. Rozwija swoją działalność edukacyjną, wychowawczą i sportową. Polską młodzież nauczono nowych dyscyplin sportu: piłki wodnej, siatkówki i koszykówki. Za datę powstania Polskiej YMCA przyjęto 08.12.1923 r.
W roku 1946 Leopold Tyrmand zakłada Jazz Club Polskiej YMCA w Warszawie, pierwszy klub jazzowy w powojennej Polsce.
Obecnie Grupa Pasjonatów, pod kierownictwem Andrzeja Rumianowskiego tworzy Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA.

Afisz koncertu „Studio 48”. 1948 r.
Poster from „Studio 48” concert, 1948

Jam session

Tadeusz Koszarowski, 1915-2002

Eryk Lipiński, 1908-1991

Kazimierz Rudzki, 1911-1976

7 kwietnia 1948 roku, w budynku warszawskiej YMCA przy ul. Konopnickiej 6, Tyrmand powtórzył ubiegłoroczny koncert jazzowy, tym razem pod nazwą „Studio 48” Wystąpiła Wielka Reprezentacyjna Orkiestra Jazz Clubu Polskiej YMCA pod dyrekcją Charlesa Bovery’ego.

Ale w powietrzu już czuć było zmiany. Nagonka najróżniejszych instytucji na Polską YMCA i jazz trwała w najlepsze.

Nikt jeszcze nie przeczuwał, czym to się skończy.

32. 1948 – „Studio 48” concert in Polish YMCA in Warsaw

On April 7, 1948, in the building of Polish YMCA in Warsaw at 6 Konopnickiej Street, Tyrmand repeated the last year’s j azz concert, this time under the name ” Studio 48 „.

Wielka Reprezentacyjna Orkiestra Jazz Clubu Polskiej YMCA (the Great Representative Orchestra of the Polish YMCA Jazz Club) conducted by Charles Bovery performed on stage.

But changes were coming. More or less direct attacks by various institutions on Polish YMCA and jazz lasted the best.

Nobody has predicted how it will end.